در فضای پژوهشی به طور متداول لازم است در میان مقالات، پایان نامه ها و کتاب ها جستجو داشته باشیم و منابع لازم و مناسب را پیدا کنیم.

جستجوی مقالات

برای جستجوی مقالات میتوانیم به پایگاه های مختلف ایندکس کننده مقالات مراجعه کنیم. در میان پایگاه های ایندکس کننده مقالات نام گوگل اسکولار، اسکوپس و web of science بیشتر به چشم می آید. 
این پایگاه یکی دیگر از ابزارهای گوگل به شمار میاید که خدمت بزرگی به محققین ارائه می کند. زمانی که عبارت مورد نظر را در گوگل اسکولار جستجو می کنیم، نتایج و به عبارتی مقالات مرتبطی که به نوعی ارجاع و ارتباط بیشتری داشته باشند نشان داده می شود. لذا باید توجه داشته باشیم که نتایج بر حسب آخرین مقالات و یا موارد دیگر مرتب نشده است. البته میتوانیم با استفاده از گزینه هایی محدوده سال های انتشار مقالات را مشخص کنیم. هم چنین گزینه ای هم برای مرتب کردن نتایج بر حسب date وجود دارد به عنوان نمونه مقالات سال 2016. در گوگل اسکولار تقریبا اکثریت مقالات ایندکس می شوند و شرایط سخت و خاصی برای ایندکس شدن مقالات در آن وجود ندارد. به همین منظور به نظر نویسنده استفاده از گوگل اسکولار برای فردی که به دنبال تکنیک ها و یا راه حل های جزئی برای کار پژوهشی خود هست میتواند گزینه مناسب باشد. اما درصورتی که به دنبال تحلیل مقاله و بررسی یک فناوری یا حیطه علمی هستیم باید به سراغ مقالاتی معتبر رفته و تحلیل و آمارگیری خود را بر پایه مقالات معتبر انجام دهیم.
 
اگر به دنبال تحلیل مقاله و یا لیست مقالات معتبر ISI هستیم میتوانیم از پایگاه web of knowledge استفاده کنیم و همانطور که در انتهای درس مربوطه توضیح داده شده می توان لیست کامل مقالات حوزه کاری مورد نظر را به راحتی وارد نرم افزار Endenote کرد. لذا یادآوری این مطلب ضروری است که این پایگاه صرفا ایندکس کننده مقالات ISI است.
 
 با توجه به این که بعد از انتشار یک مقاله ممکن است تا مدتی ایندکس شدن آن در این پایگاه ها به طول بینجامد، لازم است اگر به دنبال آخرین کارهای جدیددر حال مرور ادبیات موضوع هستیم به سایت های انتشارات و مجلات معتبر و معروف حوزه خود مراجعه کرده و در آن ها نیز جستجوی خود را انجام دهیم.
 

دسترسی، جستجو و دانلود پایان نامه های خارجی

 برای دسترسی به لیست پایان نامه ها، علاوه بر این که اسامی برخی از آن ها در نتایج جستجوی گوگل اسکولار نمایش داده می شوید می توانیم با مراجعه به قسمت Space Thesis یا Open Access سایت کتابخانه دانشگاه خارجی مد نظر مراجعه کنیم و عبارت مورد نظر خود را جستجو و نهایتا فایل پایان نامه/رساله مربوطه را دانلود کنیم. لیست زیر برخی، بخش پایان نامه ها با دسترسی آزاد چند دانشگاه خارجی معتبر را نشان میدهد.
البته به جای مراجعه به چندین سایت می توانیم جستجوی خود در پایان نامه های با دسترسی آزاد را در آدرس زیر انجام دهیم.
 
برای دسترسی به پایان نامه های غیر رایگان باید دسترسی به پایگاه پروکوئست داشته باشیم. این امکان توسط سایت ایران پیپر فراهم شده است و میتوان از بخش جستجوی پایان نامه ها استفاده نمود. 

روش های دستیابی و دانلود مقالات، کتاب ها و پایان نامه ها

دانلود مقالات

1-هنگامی که عبارت مورد نظر خود را در گوگل اسکولار جستجو می کنیم در جلو عنوان برخی از نتایج جستجو لینک دانلود رایگان فایل از سایتی دیگر گذاشته شده است. در این صورت به راحتی می توان با کلیک بر روی آن، مقاله یا گزارش را دانلود نمود.
 دانلود مقاله دانلود رایگان مقاله دانلود پایان نامه دانلود thesis گوگل اسکولار دسترسی به مقالات جستجوی مقاله
2-در مرحله بعد به سراغ سایت های دانلود رایگان مقاله داخلی میرویم. سایت هایی مانند ایران پیپر، فریپیر، ایلرنیکا و … از جمله سایت هایی هستند که هر کدام با شرایطی، امکان دانلود چند یا تعداد نامحدود مقاله رایگان در روز از یک یا چند پایگاه برای ما فراهم می کنند.  
3-ممکن است دانشگاه محل تحصیلمان عضو یکی از سایت های تامین مقاله مانند ایران پیپر باشد. در این صورت اکانتی در آن سایت داریم که میتوانیم با ورود به آن از امکان دانلود نامحدود برخوردار شویم. البته در صورتی که دسترسی از طریق دانشگاه محل تحصیلمان فراهم نشده خود به صورت شخصی یکی از بسته های دانلود مقاله از سایت های نامبرده خریداری کنیم.
 
4-گاهی مواقع پیش می آید که حتی با کمک سایت های داخلی دریافت مقاله نیز امکان دانلود مقاله مورد نظر برای ما فراهم نمی شود. در این مرحله به دنبال جستجوی عنوان مقاله در ResearchGate می گردیم که اگر شانس! با ما همراه باشد و نویسندگان مقاله در آن پایگاه، مقاله خود را ثبت کرده باشند، میتوانیم در صورتی که خودشان فایل مقاله برای دانلود در اختیار دیگر کاربران پایگاه نگذاشته باشند درخواست Full-text مقاله را از آن ها داشته باشیم. از اینجا به بعد باید منتظر شویم که آیا فرد مورد نظر حساب خود را چک می کند و برای ما مقاله خود را می فرستد یا این که هیچ گاه پاسخ درخواست ما داده نخواهد شد! در تصاویر زیر نمونه ای از درخواست یک مقاله که ما از طریق این پایگاه داشته ایم را می بینیم.
 
دانلود مقاله دانلود رایگان مقاله دانلود پایان نامه دانلود thesis گوگل اسکولار دسترسی به مقالات جستجوی مقاله
و بعد از حدود 4 ساعت، نویسنده مقاله، فایل را برای ما ارسال کرد که پیغام آن به اکانت گوگل ما رسید. البته مواردی هم داشتیم که نویسنده سه ماه بعد!! احتمالا درخواست را دیده و فایل را برای ما فرستاده است.
 
دانلود مقاله دانلود رایگان مقاله دانلود پایان نامه دانلود thesis گوگل اسکولار دسترسی به مقالات جستجوی مقاله
 
5-روش آخر در صورتی که هیچ کدام از روش های بالا امکان پذیر نباشد، یافتن ایمیل نویسندگان مقاله و نوشتن ایمیلی به آن ها مبنی بر درخواست full-text مقاله مربوطه می باشد. البته توجه داشته باشیم که ممکن است ایمیل نوشته شده در مقاله فعال نباشد لذا لازم است با جست و جو در اینترنت ایمیل فعال نویسنده را پیدا کنیم.

دانلود کتاب 

1-برای دانلود رایگان کتاب میتوانیم به پایگاه های زیر مراجعه کنیم:
لینک های دانلود آدرس اول، مشکلی در دانلود ندارند ولی لینک های دانلود دو آدرس بعدی ممکن است سرعت دانلود پایینی داشته باشند لذا اول جستجوی خود را در سایت اول انجام میدهیم. در صورتی که کتاب مد نظر ما صرفا در دو آدرس آخری موجود و سرعت دانلود بسیار پایین باشد میتوانیم به جای کلیک چپ روی لینک دانلود راست کلیک کرده و copy address را انتخاب کنیم. سپس آدرس فایل را برای دانلود به سایت های مستقیم کننده لینک دانلود بدهیم تا بتوانیم با سرعت بالاتری دانلود را انجام دهیم. فایل گیر یک نمونه از سایت های مستقیم کننده لینک دانلود به شمار می آید. این سایت با هزینه های پاییین به عنوان مثال با  4 هزار تومان برای ما امکان دانلود 10 گیگابایت با لینک مستقیم و سرعت بالا فراهم می کند البته طرح های مختلف دیگری نیز وجود دارد. 
 
2-برای دانلود کتاب میتوانیم از سایت ایران پیپر نیز استفاده کنیم که به ما امکان دانلود برخی از کتاب ها را میدهد. میتوانیم بخشی از نام کتاب مورد نظر خود را جستجو و فرآیند دانلود را ادامه دهیم. در این جا لازم است اشاره کنیم گاهی ممکن است زمانی که با اکانت دانشگاهی کتابی را جستجو می کنیم موجود نباشد در صورت مهم بودن دسترسی کتاب می توانیم وارد اکانت غیر دانشگاهی شویم و در بخش جستجوی کتاب، چستجو را انجام دهیم و اگر کتاب یافت شد هزینه آن را پرداخت و بعد از مدتی کتاب برای ما ارسال می شود( در تاریخ مرداد 95 یک کتاب حدود 15 هزار تومان هزینه داشت.) هم چنین در صورتی که کتابی مربوط به انتشارات اشپرینگر بود و در سایت بالا دسترسی رایگان وجود نداشت می توانیم با عضویت در سایت فری پیپر یک امتیاز دانلود ویژه بگیریم و یک فصل از کتاب را دانلود کنیم. میتوانیم برای دانلود فصل های بیشتر، امتیاز از همان سایت خریداری کنیم. در سایت ایران پیپر نیز در صورتی که امکان دانلود کتاب به صورت رایگان وجود نداشته باشد بنا به سختی دسترسی میتوان با پرداخت هزینه ای فایل کتاب را دانلود نمود.