در این پست ابتدا یک تقسیم بندی از انواع فب ها و سپس ویزگی های مکان یک فب مورد بررسی قرار می گیرد.

فب ها از نظر ظرفیت تولید به سه دسته تقسیم می شوند

مینی فب ها(MiniFab)- ظرفیت این فب ها در محدوده ۱۰ تا ۳۰ هزار ویفر در ماه و هزینه ای حدود ۱ میلیارد دلار برای ساخت این فب لازم است. این فب ها هزینه عملیاتی بالایی دارند و سیکل تولید در آن ها طولانی می باشد.

مگافب ها(MegaFab)- ظرفیت این قب ها به طور متوسط ۳۰ تا ۸۰ هزار ویفر در ماه و هزینه ساخت این فب ۳ تا ۴ میلیارد دلار است. هزینه عملیاتی نسبت به مینی فب ها کم تر خواهد بود. هم چنین سیکل تولید قطعه در آن ها نسبت به مینی قب ها کم تر است.

گیگافب ها(GigaFab)- به طور ماهیانه ۸۰ تا ۱۰۰ هزار ویفر در ماه و هم چنین هزینه ۸ تا ده میلیارد دلاری برای ساخت این فب نیمه هادی لازم است. سیکل تولید و قاعدتا هزینه عملیاتی در این فب نسبت به دو نوع دیگر کم تر خواهد بود. این کارخانه از سیستم های اتوماسیون برای جابجایی مواد و … برخوردار است.

اجازه بدهید در همین ابتدای کار چند تصویر از نمای بیرونی چند کارخانه ادوات نیمه هادی را ببینم. برای این کار در گوگل آدرس یکی از این کارخانه ها را پیدا  و آن را در گوگل ارت وارد کنید. تصاویری از این کارخانه ها و پیرامون این کارخانه ها بدست می آید.

مکان فب نیمه هادی

با بررسی این تصاویر چندین نکته را میتوان استخراج نمود. پیرامون یک Fab چه محیطی است. به عبارتی در کجا می تواند یک کارخانه تولید ادوات نیمه هادی وجود داشته باشد

به طور خلاصه اگر بخواهیم به ویژگی های مکان فب اشاره ای داشته باشیم میتوانیم موارد زیر را نام ببریم:

در انتخاب مکان خط تولید ادوات نیمه هادی موارد زیر باید لحاظ شود:

۱-تا حد امکان دوربودن از فرودگاه، بزرگراه و ریل ­های قطار برای عدم تأثیر لرزه ­های ناشی از این اماکن بر روی فرآیندهای اتاق تمیز (در صورت وجود این اماکن ساخت اتاق تمیز از پیچیدگی بیشتری برخوردار می­ شود).

۲-ضمن برقرار بودن شرایط قبل دسترسی آن به‌گونه‌ای باشد که نیروی کاری ساخت خط تولید و هم­چنین نیروی انسانی خط تولید امکان رفت‌وآمد راحت را داشته باشند.

۳- ملاحظات امنیتی و پدافند غیرعامل برای مکان خط تولید

۴-منابع آبی قطع نشدنی (۱۰۰۰۰ گالن آب در یک روز)(به ازای ظرفیت هر ویفر در سال ۱۰ گالن موردنیاز می­باشد).

۵-منابع برق (۳ مگاوات) پایدار (هر مترمربع اتاق تمیز تقریبا ۱۹/۲ کیلووات برق نیاز دارد).

۶-پیش­ بینی مسائل زیست‌محیطی (آب پسماند خط تولید شامل محدوده­ ی وسیعی از آلودگی­ ها ازجمله آرسنیک، آنتیمونی، هیدروژن پروکسید و اسید هیدروفلویک می­باشد).

این مبحث در پست های بعدی ادامه می یابد.