کتاب آموزش نرم افزار سیلواکو به صورت الکترونیکی به زبان فارسی در فروشگاه وبلاگ قرار داده شده است. این کتاب شامل ۱۵۰ صفحه و شامل فصل های زیر می باشد:

فصل اول: طراحی به کمک کامپیوتر در ادوات نیمه هادی

فصل دوم: نصب نرم افزار سیلواکو

فصل سوم: ابزار ATHENA

فصل چهارم: ابزار ATLAS

فصل پنجم: پروژه ها

 

 

فهرست مطالب کتاب

فصل ۱: طراحی به کمک کامپیوتر (TCAD) برای ادوات نیمه­ هادی

 

۱-۲- معرفی نرم­ افزارهای طراحی به کمک رایانه

 ۱۱

۱-۳- تاریخچه مختصری از شرکت سیلواکو و محصولات آن

۱۴

فصل ۲: نصب نرم ­افزار سیلواکو

۱۸

۱-۲-مقدمه

۱۹

۲-۲- نصب برنامه

۱۹

۲-۳- معرفی محیط برنامه.

۲۹

۲-۴- استفاده از HELP نرم­ افزار

چگونگی شروع کار با مثال های نرم افزار

۳۰

فصل ۳: شبیه­ سازی فرآیند ساخت ادوات نیمه­ هادی  با نرم­افزار (Process Simulation)

۳۲

۳-۱- مقدمه

۳۳

۳-۲- شبیه­ سازی فرآیند ساخت یک دیود ساده با ابزارATHENA

۳۴

۳-۳- مرور فرآیندهای مهم در ساخت ادوات نیمه ­هادی:

۵۴

۳-۳-۱اکسیداسیون Oxidation

۵۴

۳-۳-۲نفوذDiffusion

۵۵

۳-۳-۳-کاشت یونی Ion Implantation

۶۱

۳-۴- لایه ­نشانی 

۶۷

۳-۵- لایه اپی تکسی Epitaxial Growth

۷۳

۳-۶- زدایش Etching Processes

۷۴

فصل ۴:نرم افزار  ATLAS 

۷۸

۴-۱- مقدمه 

۸۰

۴-۲- کلیات دستورات ATLAS  mesh, region, electrode, dopingmaterial, models, interface, contactmethodlog, save, solve,load, tonyplot, extract

رسم نمودار دیاگرام باند در اتلس

۸۱

۴-۳- تعیین مدل های فیزیکی 

شبیه سازی ولتاژ شکست دیود

۹۴

۴-۴- پروژه ۱ (شبیه سازی ترانزیستور GaN HEMT/ابزار GiGa و Blaze/نحوه بدست آوردن نمودار gm در اتلس/نمودار فرکانس قطع ft و فرکانس ماکزیمم نوسان fmax/تحلیل حالت گذرا/ پارامتر S)

۱۰۲

۴-۵- پروژه ۲ (شبیه سازی با MixeMode/شبیه سازی اینورتر/شبیه سازی ماسفت)

۱۳۶

۴-۶- دلایل عدم همگرایی 

۱۵۰

۴-۷- منابع مطالعاتی بیشتر 

۱۵۱

در حال حاضر این کتاب بر روی کامپیوتر قابل اجرا است و در سیستم عامل اندروید کار نمی کند. برای اجرای کتاب به برنامه Adobe reader نیاز می باشدلازم به ذکر است کتاب الکترونیکی قابلیت پرینت ندارد.

برای خرید به فروشگاه بروید یا بر روی لینک زیر کلیک کنید.

-پیشنهاد ما برای اجرای فایل کتاب نصب برنامه آداب ریدر از این لینک  است. -در هنگام خرید این کتاب حتما ایمیل معتبر خود را وارد کنید. -کتاب را صرفا بر روی سیستمی که به خودتان تعلق دارد اجرا کنید زیرا به هر خرید صرفا یک کد فعال سازی فروخته می شود. لذا کد فعال سازی در سیستمی که متعلق به خودتان است را برای ما ارسال کنید. -توجه داشته باشید که زدن اشتباه بیش از سه بار کد فعال سازی اشتباه باعث از کار افتادن فایل خواهد شد. لذا در در ورود کد فعال سازی دقت نمایید. -بعد از خرید محصول فایل مربوطه را باز کنید. تصویری مانند زیر نشان داده می شود.

و سپس با استفاده از فرم زیر درخواست کد فعال سازی ارسال نمایید. دقت داشته باشید به ازای هر خرید تنها یک کد فعال سازی تحویل داده می شود. لذا در حفظ ونگهداری آن کوشا باشید.

درخواست کد فعال سازی کتاب آموزش نرم افزار سیلواکو

کد machin ID را طبق راهنما وارد نمایید تا حداکثر طی 24 ساعت آینده کد فعال سازی برای شما ارسال گردد.
  • آدرس پست الکترونیکی که با ان خرید را انجام داده اید وارد کنید.
  • کد Machine ID را با کپی پیست کردن وارد کنید.

در ضمن برای دیدن دوره آموزشی ویدیویی نرم افزار سیلواکو(کارگاه آموزشی سیلواکو) کلیک نمایید

 

مقالات یکی از کاربران وبسایت آپلند که با استفاده از نرم افزار سیلواکو، مقاله خود را در ژورنال های معتبر ISI به چاپ رسانده اند:
 
نظر نویسنده مقالات اشاره شده در بالا:
بنده باید عرض کنم زمانی که شروع به کار با نرم افزار Silvaco (که یک نرم افزار شبیه ساز ادوات نیمه هادی است) نمودم و با توجه به اینکه به مطالب تحلیلی و تئوریک موجود در فیلد نانو ترانزیستورها آگاهی تقریبی داشتم، اما نحوه عملکرد و شبیه سازی این نرم افزار عددی را به درستی نمی دانستم. به همین دلیل بر آن آمدم تا User Manual این نرم افزار به طور هدف دار و متمرکز با فیلد کاری خودم یعنی ترانزیستورهای اثر میدانی نانوسیم مورد مطالعه قرار بدهم. اما به دلیل اینکه این نرم افزار در نگاه اول به راحتی با کاربر ارتباط برقرار نمی کند نتوانستم تسلط کافی برای شبیه سازی و بازتولید افزاره های مورد نظرم پیدا کنم. به همین دلیل در این مرحله به پایان نامه های مرتبط رجوع کردم، اما باز هم دید لازم برای برنامه نویسی و شبیه سازی با این نرم افزار را پیدا نکردم. بعد از این اتفاقات و حدود دو ماه مطالعه با این نرم افزار با وبسایت خوب آپلند آشنا شدم. در ابتدا از کتاب سیلواکو این وبسایت که تنها مرجع آموزش فارسی این نرم افزار شبیه سازی ادوات نیمه هادی هست استفاده کردم و باید این نکته را عرض کنم که نکات بسیار جالب و کاملی در این کتاب بود و سریعا توانستم افزاره مورد نظرم را شبیه سازی کنم. همچنین، بعد از فایل ویدیویی این نرم افزاره که آن را هم از این وبسایت تهیه نمودم، با تمامی نکات موجود در نرم افزار سیلواکو اعم از ماژول Athena که یک شبیه ساز فرایندهای ساخت افزاره نیمه هادی (اکسیداسیون، دیفیوژن و …) است و ماژول Atlas که شبیه ساز افزاره نیمه هادی و رفتار الکتریکی (منحنی مشخصه های جریان-ولتاژو …) آن است را به طور کامل آشنا شدم. بنده به عنوان یکی از علاقه مندان فیلد نانوالکترونیک به تمامی دوستان این فایلها را قویا پیشنهاد می کنم و مطمئن هستم که بعد از استفاده از این فایلها به راحتی می توانید بعد از مدت زمانی مطالعه و تحلیل نکات ذکر شده در این فایلها، افزاره ها و ادوات مورد نظر خودتان را شبیه سازی کنید. در انتها از آقای مهندس به خاطر نشر و تولید این فایلها تشکر می کنم.