جستجوی تصاویر یکی از مباحث جالب در جستجوهای حرفه ای گوگل به حساب می آیند. همه ما احتمالا با قابلیت جستجوی عکس برای یک کلمه آشنا هستیم. اما ممکن است از جستجوی معکوس تا الان استفاده نکرده باشیم.

کاربرد اول: یافتن نام مکان های تاریخی و …

به عنوان مثال: فرض کنیم یکی از دوستانمان تصویری از حضور خود در یک مکانی تاریخی یا … در پروفایل خود و یا جایی دیگر گذاشته که ما اسم آن را نمیدانیم. در مورد این حالت ما میتوانیم با جستجوی معکوس به نام آن مکان برسیم. فرض کنیم که فردی تصویر حضور خودش در عکس زیر را در پروفایل قرار داده (البته به خاطر پاره ای از مسائل از عکس بدون حضور فرد استفاده می کنیم) عکس زیر را در قسمت آپلود جستجوی معکوس گوگل قرار می دهیم و نتایج گوگل میتواند در نام آن مکان ما را یاری کند.

 جستجوگر حرفه ای- آپلند-

 عکس بالا در قسمت آپلود قرار گرفته و نتایج گوگل که تصویر زیر باشد نام آن مکان را به ما خواهد گفتجستجوگر حرفه ای وب

 

کاربرد دوم: یافتن کیفیت بالاتر یک تصویر

 تصاویر موجود در فضای وب و مورد استفاده توسط سایت ها معمولا دارای رزولیشن 95 هستند و اصولا فایل تصویر با رزولیشن 300 که برای چاپ مناسب است از صفحات وب بدست نمیاید. مگر حالتی که سایتی فایل های با کیفیت را در قالب پوشه ای در اختیار کاربران داده باشد وگرنه تصاویر نمایش داده شده توسط سایت ها رزولیشن 95 دارند که اگر این تصاویر را چاپ کنیم کیفیت تصویر چاپ شده مناسب نخواهد بود. جدا از این مباحث در صورتی که تصاویری با کیفیت یا اندازه کوچک داریم میتوانیم با جستجوی معکوس اندازه بزرگ تر یا کیفیت بالاتر آن را بدست آوریم.

 کاربرد سوم: یافتن منابع اصلی عکس و سایت های استفاده کننده از آن تصویر

یافتن منبع تصویری که در کامپیوتر ما وجود دارد و نمیدانیم از کجا بدست آمده یا تصویری که در سایتی استفاده شده یا در گزارشی استفاده شده و میخواهیم بدانیم آیا این تصویر به صورت ارجینال است یا از جایی گرفته شده و اگر گرفته شده از چه سایتی یا مقاله ای بوده است.  

به عنوان مثال تصویر زیر در یک سایت به کار رفته است و میخواهیم اطلاع پیدا کنیم از این که این تصویر را به صورت اختصاصی برای آن سایت طراحی شده یا از جای دیگر پیدا کرده اند  و در سایت قرار داده اند.

جستجوگر حرفه ای وب، آپلند 

 برای بدست آوردن ریشه عکس بر روی تصویر موجود در سایت راست کلیک کرده و گزینه Copy image address را انتخاب می کنیم. حال به آدرس images.google.com رفته و آدرس در قسمت مربوطه past می کنیم.

جستجوگر حرفه ای وب

جستجوگر حرفه ای وب

همان طور که مشاهده می کنیم میتوان ریشه تصویر مربوطه را در سایت دیگری یافت. البته نباید سریع قضاوت کرد می توان به تقدم و تاخر هم توجه داشت که کدام وبسایت ابتدا از این تصویر استفاده کرده است.

کاربرد چهارم: یافتن سایت ها یا که تصویر پروفایل یا تصاویر ما را بدون اجازه کپی کرده اند یا از ما مطلبی نقل کرده اند.

گاهی وقت ها میتوانیم تصاویر پروفایمان در شبکه های اجتماعی را جستجوی معکوس کنیم تا احتمالا اگر جایی بدون اجازه ما مطلبی یا تصویری از آن ها منتشر شده اطلاع پیدا کنیم و در صورت نیاز اقداماتی انجام دهیم.

نکته: برای جستجوی معکوس تصویر در گوشی های اندروید کافی است ابتدا تصویر را در گالری گوشی ذخیره کنیم. سپس در مرورگر کروم به سراغ جستجوی معکوس تصاویر بروید.

 البته نباید فراموش کنیم که این ابزار نیز قطعا نواقصی دارد و بر روی برخی از تصاویر پاسخ مناسبی میدهد و برای برخی نتایجی کاملا غیر قابل قبول ارائه خواهد کرد لذا همه ابزارها و تکنیک هایی که در این سلسله درس ها مطرح می شود صرفا به عنوان نکته ای است که در ذهنمان به آن توجه داشته باشیم تا در صورت نیاز از آن استفاده کنیم و اگر جواب معقولی داشت از نتایج آن بهره جوییم.

 

تصاویر با کیفیت و ارجینال

در صورتی که به دنبال تصاویر مناسب برای چاپ پوستر، طراحی جلد محصول، قاب CD، بنر و… میگردیم و آن کار طراحی یا چاپ از اهمیتی خاص برخوردار است میتوانیم به سراغ تصاویر باکیفیت و متمایز هر چند با پرداخت وجهی ناچیز برویم. این تصاویر معمولا با جستجوی عمومی در گوگل بدست نمیایند و تصاویری که از گوگل و جستجوگر تصویر آن بدست می آیند معمولا از رزولیشن پایینی برخوردارند به طوری که در چاپ کیفیت پایینی را ارائه خواهند کرد. برای حل این مشکل میتوانیم به سایت های خرید تصاویر که یک نمونه خوب آن ها وبسایت Shutterstock است سری بزنیم. بعد از مشاهده تصاویر و انتخاب تصویر مناسب میتوان برای دانلود و دستیابی به تصویر با کیفیت اکانت این سایت را خریداری نمود. اما اکانت های این سایت برای کاربرهای معمولی به هیچ وجه به صرفه نیست. تنها راهی که برای ما باقی می ماند رفتن به سراغ وبسایت های داخلی واسط و کمک از آن هاست. یک نمونه از این وبسایت های واسط وبسایت پارس دریم هست که امکان خرید عکس از سایت مذکور یا تعداد پایین با قیمتی مناسب را فراهم کرده است. وبسایت شاتراستوک دات آی آر نیز دیگر وبساتی است که امکان خرید تکی عکس با قیمتی پایین برای کاربران خود مهیا ساخته است( لازم است یادآور شویم که بسته های سایت های نظیر شاتر استوک قیمتی به مراتب بالاتر از وبسایت های داخلی دارند).

نمونه ای از قیمت های سایت شاتر استوک را در تصویر زیر می بینیم.

جستجوگر حرفه ای وب

لازم به ذکر است که وبسایت آپلند هیچ گونه همکاری با وبسایت های داخلی اشاره شده در این درس را ندارد و صرفا در جهت تکمیل شدن بحث، اسم سایت ها مذکور آورده شده است

نکته ای که باید دوباره یاداور شویم با خرید این تصاویر، تصویری با رزولیشن 300 که برای کار چاپ روی کاغذ، سطوح لیوان، پارچه، قاب موبایل و… مناسب است در اختیار خواهیم داشت.  تصاویری که در این سایت ها ارائه می شوند اغلب توسط متخصصین گرافیک طراحی شده و میتواند جلوه بسیار خوبی در بنرها، پوسترها و .. طراحی شده توسط ما داشته باشد.