گاهی وقت ها با سایت های روبرو میشویم که کدهای برنامه هایی نظیر متلب و.. را ارائه می کنند. اگر ما به یکی از این کدها نیاز داشته باشیم در برخی از این موارد می توانیم به صورت رایگان کدی را دانلود کنیم. به عنوان مثال این سایت کدهای برنامه نویسی را ارائه می کند و اگر احیانا ما برای کارمون به یک بخشی از این کدها نیاز داشته باشیم میتوانیم بررسی کنیم آیا این سایت قابلیت دانلود فایل به ازای آپلود دارد یا نه. به عبارتی برخی از سایت ها دو مدل برای کسب و کار خود دارند یا باید برای دانلود پول پرداخت کنیم(pay per download) و یا به ازای آپلود یک فایل کاربردی اجازه دانلود یک فایل به شما داده می شود. 

در مورد سایت اشاره شده در بالا در قسمت عضویت دو راهکار به ما ارائه میدهد: اول این که عضو ویژه شویم که باید به ازای آن پول پرداخت کنیم و دوم این که عضو آپلودی شویم Became Uploading member to download this file و با آپلود فایل و بعد از بررسی توسط آن ها امکان دانلود فایل را به ما میدهد. پس کافی است یک کد برنامه ای که در سیستم خودمان داریم و احساس می کنیم مفید است اضافه کنیم تا سیستم به ما امکان دانلود کد مد نظر رابدهد.

جستجوی حرفه ای در وب، دانلود رایگان کد از سایت، دانلود رایگان کد متلب، دانلود رایگان کد matlab،

نمونه دیگر این مکانیزم را میتوانیم در سایت اسکرایبد دید. فرض کنید بعد از جستجو در فضای وب این فایل را در این سایت یافته ایم و حال قصد دانلود آن را داریم. در این موقع با مشکل دانلود روبرو میشویم. اما خوشبختانه این سایت هم دو راه حل پیش روی ما گذاشته است یا باید عضو ویژه شویم و به ازای پرداخت ماهیانه این فایل را دانلود کنیم و یا فایلی مفید که بر روی سیستممان وجود دارد را آپلود کنیم. چه خوب است که اخلاق را در آپلود فایل رعایت کنیم و فایلهای مفید خود را آپلود کنیم و صرفا به منفعت شخصی خود نگاه نکنیم. چرا که فایلی که امروز در حال دانلود آن هستیم نیز توسط یکی دیگر از کاربران سایت آپلود شده بوده است. پس چه خوب است که ما هم فایلی را آپلود کنیم که شاید به کار فردی دیگر بیاید. 

در ادامه ی توضیح روند کار این سایت لازم است به این مطلب اشاره کنیم که در این سایت امکان خواندن کتاب یا فایل ها وجود دارد ولی نمیتوان دانلود کرد و برای دانلود باید از روش اشاره شده در بالا استفاده نمود. تصاویر زیر مراحل کار را نشان میدهد.

 

بعد از آپلود فایل، اجازه دانلود فایل به ما داده می شود.