در این نوشته به پرسش و پاسخی که بین ما و یکی از کاربران برای رفع مشکل ایشان در نرم افزار سیلواکو صورت گرفته است می پردازیم:

کاربر 1

من ترانزیستور را در محیط اتلس و به صورت سه بعدی شبیه سازی میکنم و مشکل من اینه که نمی تونم پروفایل میدان الکتریکی و باند دیاگرام انرژی و پروفایل ولتاژ الکتریکی را مشاهده کنم . 

آپلند

با سلام
در صورت امکان مشکل خود را واضخ تر توضیح دهید. بدست آوردن پروفایل میدان الکتریکی و یا .. مانند دوبعدی است با این تفاوت که لازم است برای دیدن این پروفایل ها در محیط tonyplot ابتدا با یک برش قطعه را دو بعدی و سپس با برش قطعه دو بعدی دیاگرام باند یا .. در خط ببینید.
 
کاربر 1
 
شبیه سازی من فقط تو محیط اتلسه. تعریف نواحی و تعریف الکترود و مش بندی و دوپینگ … برخلاف محیط اتنا اصلا وارد فرایند ساخت ترانزیستور نمی شویم. شبیه سازی بنده سه بعدی بوده و برای ترانزیستور سه گیتی انجام می دهم. پس طبق گفته ی شما cutplane  برای ساختار سه بعدی انجام بدهم،  اما بعدش چطور باند دیاگرام و میدان و پتانسیل را مشاهده کنم؟
 

….

….
 
model ….
method newton gummel maxtrap=100 autonr nblockit=45 bicgst dvlimit=1.0
save outf=novel02.str master
tonyplot3d novel02.str

output p.quantom band.temp con.band val.band e.mobility band.par

save outf=band.str
tonyplot3d band.str
solve init
solve previous
solve vsource=0.0
log off
solve vdrain=0.05
log outf=Id-Vg_D1.log
solve vgate=-0.2 name=gate vstep=0.4 vfinal=1.0
tonyplot Id-Vg_D1.log
log off
 
آپلند
بعد از آن قاعدتا در کنار شکل سه بعدی شما شکل دوبعدی خواهد بود. سپس بر روی شکل دو بعدی کلیک و از cutline استفاده می کنید. و نهایتا در شکل سومی که باز میشود شما میتوانید با تنظیمات نمودار دیاگرام یا … را ببنید.
درباره استخراج این موارد در کتاب توضیح داده شده است. ممکن است توضیحات در قالب مثالهایی وجود داشته باشد. برای دیدن دیاگرام باند باید در برنامه در قسمت output پارامترهای مناسب را ببنویسید که در کتاب و لیست کامل آن در قسمت دستور OUTPUT در فصل statement های HELP نرم افزار نوشته شده است. خواندن کتاب را مستقل از کاری که شما میخواهید انجام بدهید را توضیه می کنم جون برخی از موارد در قالب مثال یا پروزه توضیح داده شده و میتواند به شما در پروژه های اصلی کمک کند.
 
کاربر 1
 
ممنون. متن کتابو مجددا از قسمت های مورد نیاز مطالعه کردم. 
بعد از اعمال cutline  و کلیک بر روی display، باید در قسمت تعریف تابع function1 چه دستوری برای مشاهده باند دیاگرام و میدان و پتانسیل وارد کنم؟
آیا همینطور که گفتم است؟
 
آپلند
خیر. گویا کتاب یا مثال ها را مطالعه نکرده اید. در یکی از مثال ها روش استخراج نمودار دیاگرام باند مطرح شده است. شما اگر عبارات لازم را در دستور output نوشته باشید در همان پنجره Display نمایش داده می شود.
صفحه 101 کتاب. صفحه 129 کتاب چند نمونه از استخراح این نوع نمودارها هست.
سعی کنید کل کتاب را یکبار از ابتدا تا انتها بخوانید.
 
کاربر1
 
کدهای کتاب شبیه سازی دوبعدیه. اما شبیه سازی من سه بعدیه.
از  cutplane استفاده کردم و تا قسمت cutline  هم پیش رفته ام و فقط donor concentration,net doping , acceptor concentration , را نشان می دهد.
من کد ترانزیستور را برای شما میفرستم.
آپلند
مشکل عدم نمایش پارامترهای مختلف در محل قرار گیری دستور output می باشد شما کافی است خطوط مربوط به output که خودتان نوشته بودید را بعد از عبارات solve init و solve previous قرار دهید. البته دقیق تر بخواهید بعد از مثلا اعمال بایاس صفر یا بعد از اعمال بایاس مورد نظر خودتان. در این صورت شما میتوانید پارامترهای مختلف را در منوی display در حالت بعد از cutline ببینید.
تصویر پارامترهایی که مورد نظر شما است در ادامه آورده شده است
 
….
solve init
 
solve previous
 
output con.band val.band e.mobility band.par
save outf=band.str
tonyplot3d band.str
….
 
 
و هم چنین دستور output ها قبلی را پاک کنید. و صرفا شما میتوانید از شکلی که از نوشتن کدهای بالا بدست آمده آن پارامترها را ببنید. به عنوان مثال اگر شما قبل از  خط های برنامه بالا عبارت tonyplot را بنویسید در منوی Display کمیت های مختلف را نخواهید دید لذا بر روی این مسئله دقت بفرمایید.
لذا جمع بندی نکات به صورت زیر است
1- استفاده از دستور Output و اضافه نمودن پارامترهای مورد نظر با کمک توضیحات دستور Output در HELP نرم افزار
2-ذخیره کردن و نمایش ساختار بعد از دستور output
3- نوشتن دستور output در محل مناسب برنامه ( به مشکلی که شما با آن برخوردید مراجعه کنید)
4- بررسی پارامترهای اضافه شده به منوی Display در Tonyplot بر روی نموداری که بعد از دستور output آن را ذخیره نموده ایم نه دیگر نمودارهایی که قبل از آن تعریف شده است.