سوال:

در اجرای مثال mos1ex02.in (مثال دوم ماسفت) در انتهای مثال و برای extract مقدار جریان بیشینه، مقدار خاصی به دست نمیاد و برای هر دو دستور extract در قسمت runtime پیغام “initialization has not been performed” میدهد… تقریبا تو همه مثالهای silvaco چنین پیغامی وجود داره

 

جواب:

با سلام
روش این دستور به این صورت هست  که ابتدا با دستور
extract init infile=”iv.log”
فایلی که قصد استخراج نتایج از آن را دارد، فراخوانی می کند. اگر این دستور نوشته نشود آخرین .log که در برنامه نوشته شده را می خواند، مثلا در مثال 2 بخش MOS1  در ادامه با دستورهای بعدی نتایج مورد نظر استخراج میشود.
قبلا در مورد سلول های خورشیدی هم مشکل پیش اومده بود اونجا مشکل را با یکی کردن دایرکتوری برنامه با محل ذخیره فایل حل شد.
 Edit>performance>working directory>change directory
اما توی این مثال و چند مورد دیگه که شما گفتید این مشکل به این طریق هم حل نشد و روش زیر را پیشنهاد می دهم. منظورم از حل نشدن مشکل اینه که یکبار نتایج اکسترکت بدست میاد و یکبار نمیاد شانسی هست!!
  روش به این صورت هست. شما دستورات اکسترکت رو از انتهای برنامه اصلی پاک می کنید( یا می تونید هم بگذارید باشه) و این دستورات را در فایل دیگه deckbilud ذخیره می کنید این فایل را حتما در همان پوشه ای که فایل های مثال(پوشه ای که فایل اصلی برنامه قرار دارد) قرار دارد ذخیره کنید.
C://seda tools>example>mos1
 و بعد از اجرا برنامه اصلی ، برنامه دومی را برای بدست آوردن نتایج اکسترکت اجرا  کنید.) ( تاکید می کنم برای هر بار دیدن نتایج حتما اول برنامه اصلی را اجرا سپس برنامه دوم که مربوط به اکسترکت هست را اجرا کنید)
 متن برنامه  دومی که باید نوشته شود به صورت زیر است و در پوشه برنامه اصلی قرار داد
go atlas
extract init infile=”mos1ex02_3.log”
extract name=”nidsmax” max(i.”drain”)
extract name=”sat_slope” slope(minslope(curve(v.”drain”,i.”drain”)))
quit