آموزش تهیه اسناد طولانی(پایان نامه، کتاب، سمینار درسی، گزارش فنی، طرح،  بیزنس پلن، طرح توجیهی، طرح کسب و کار و …) با نرم افزار ورد از صفر تا صد با روش های سیستماتیک

 

چرا این دوره آموزشی آماده گردید؟

فکر می کردم روش کار با اسناد طولانی در ورد را بلدم: برای نوشتن پایان نامه، گزارش درسی، پروژه درسی، سمینار، گزارش فنی و یا کتاب از نرم افزار ورد استفاده کرده ایم. اما به خاطر این که با کل سیستم نرم افزار و قابلیت های پیشرفته اون آشنا نبودیم به مشکلاتی برخوردیم. من خودم اوایل دانشجویی فکر می کردم که ورد نرم افزاری هست که نیاز به آموزش ندارد و توی دوران لیسانس برای نوشتن پایان نامه بدون رعایت هیچ اصولی شروع به نوشتن کردم و بعد کم کم مشکلات فایل ورد خودش را نشان داد! و در واقع ندانستن روش کار با ورد به صورت سیستماتیک، وقت زیادی از من گرفت. بعد ها متوجه شدم که روش کار با فایل های طولانی ورد با روش کار با یک فایل ورد چند صفحه ای متفاوت است. به عنوان مثال ما میتوانیم از روش های کاملا دستی یک نامه را آماده کنیم ولی نوشتن یک فایل طولانی مثلا هفتاد صفحه ای و بیشتر از آن با این روش امکان پذیر نیست.

اوایل کار با ورد، حتی با نکات سطح ابتدایی کار کردن به صورت سیستماتیک با ورد، آشنا نبودم مثلا می آمدم و شماره تیترها را به صورت دستی تایپ می کردم حتی فهرست مطالب را به صورت دستی! حالا فرض کنید که یک تیتر جابجا بشه اینبار اول گرفتاری بود اگر روش کار با ورد به صورت سیتماتیک را بلد بودم این اتفاق نمی افتاد. بعد ها با یک سری از تکنیک های اتوماتیک آشنا شدم ولی چون در استفاده از اون درست عمل نمی کردم باز نیز با مشکل روبرو بودم. مثلا اعداد در فهرست مطالب انگلیسی بود. بعد ها کارم یک کمی پیشرفته تر شد و به سمت استفاده از قالب (استایل)های آماده (که دانشگاه یا انتشارات بهمون میداد)  روی آوردم. ولی دوباره توی کار با قالب همچنین دردسرهایی پیدا می شد مثلا یک نمونه اش این بود که یک دفعه می­دیدم شماره تیترها پریده و می­گفتم این دیگه چه قالبی هست و پس قالب هم بدر نمیخوره!! همون بدون قالب کار کنم بهتره!. از قضا این فایل قالب را به چندتای دیگه دوستانم هم داده بودم و نکته جالب قضیه این بود که همه اونا می گفتن مشکل پیدا کردن و یکیشون هم که چند روز بعد دفاع داشت. برای همین من شروع کردم و مشکل را کم کم پیدا کردم و همین طور در جریان این مشکلات و حل اونها برای خودم یا دوستانم کم کم با نحوه کار با اسناد طولانی در ورد به صورت حرفه ای بیشتر آشنا شدم البته این افزایش مهارت از حل مشکلات ورد دیگر دوستانم بدست اومد!!

مثلا یکی از دوستانم از من خواست که فایل وردش را که اتفاقا از استایل استفاده کرده بود بببینم و درست کنم . من هم نگاه کردم و دیدم که مشکل او فقط با یک کلیک  حل می شود. حالا چرا اون فرد نتوانست خودش فایل را درست کنه در حالی که هیج کاری نداشت و فقط کافی بود یک کلیک را انجام بدهد، چون با روش ساخت استایل و قالب آشنا نبود. لذا ما می­خواهیم اینجا بگیم مهم نیست که ما قالب و استایل را خودمان می­سازیم یا ازجایی می­گیریم مهم این  است که ما بتوانیم در هر دوحالت بلد باشیم آن را تغییر یا اصلاح کنیم.

جدای از بحث قالب و استایل بحث های مرتبط با آن، نحو صحیح کپی و پیست کردن متن هم نکته مهمی هست.گاهی وقت­ها شما متنی را از صفحه وب کپی و در فایل ورد پیست می کنید و می بینید که فایلتون بهم میخوره یا مثلا کلمات اون کشیده شدند. چرا این اتفاق افتاده چون از روش اصولی کپی و پیست کردن استفاده نکردیم. مصداق­هایی از این خطاها در کپی پیست کردن اشکال و گرفتن عکس از صفحه دسکتاپ نیز وجود دارد. این که با چه ابزاری بتوانیم فلوچارت ها، نمودارها، شماتیک ها، کروکی ها، گانت زمانی، پروسه تولید یک محصول، یک شماتیک مدار الکتریکی و… را نشان بدهیم. با چه فرمتی فایل عکس را ذخیره کنیم تا با تغییر اندازه مشکلی پیش نیاید.

گاهی وقتا ما می­خواهیم برای قسمت پیوست­ها هم مثل قسمت فصل­های کتاب یا پایان نامه شماره بزنیم مثلا بنویسم پیوست ۱ شکل پ۱-۱ جدول پ۱-۲ و… خیلی از افراد این قسمت را با روش دستی انجام می دهند و حتی در قسمت فهرست مطالب پیوست ها را به صورت دستی وارد می کنند در حالی این هم روش خاص خودش را دارد. یک دوستی داشتم میگفت میخواهم علاوه بر فهرست مطالب فهرست شکل ها و جدول درست کنم ولی هر چی میام وارد کنم فهرست قبلی پاک میشه مشکل از کجاست؟ یا مثلا میخواست که بالای هر فصلی به صورت اتوماتیک عنوان آن فصل را بنویسه و حتی میخواست توی صفحات فرد عنوان فصل باشه و توی قسمت بالای صفحات زوج اسم پایان نامش باشه.

یادم نمیره وقتی که دوستم می­خواست به شکل­های توی متن اشاره کنه و اومده بود به صورت دستی نوشته بود بعد استاد راهنماش گفته بود یکی از شکل­ها را حذف کن و اون مجبور بود کل شماره­ها را دوباره بنویسه!

یکی دیگه از دوستام توی یک کارگروه کار می کردند و میخواستند یک طرح جامع بنویسن. اما مشکل این بود که هر فرد از این تیم باید یک قسمت فایل ورد را می­نوشت. از من درباره قابلیت­های کار به صورت گروهی روی اسناد ورد سوال می­پرسید. که من قابلیت مستر داکیومنت و ساب داکیومنت را بهش معرفی کردم. البته در کنار این قابلیت برای بازبینی و بررسی متن توسط دیگر هم تیمی ها ابزار ریوایز نیز به او معرفی کردم. حتی لازم هست به این مطالب اشاره کنم که یکبار خودم هم در پایان نامه ام که تعداد صفحات اون به صد و پنجاه صفحه رسیده بود اگر می­خواستم فایل ورد را باز کنم چند دقیقه طول می کشید و حتی وضعیت چنان اصف بار شده بود که اگر میخواستم یک کلمه تایپ کنم با تأخیر چند ثانیه ای انجام می­شد. که بعداً با راهکار مستر داکیومنت آشنا شدم و توانستم که برای دفعات بعد فایل های ورد خود را هر فصل جداگانه بنویسیم و بعد با قابلیت نرم افزار ورد در کمتر از چند دقیقه فایل یکپارچه با قابلیت فهرست زنی و … درست کنم. خودم هم یک مدت توی یک گروه کار می کردم و این گروه هم باعث شد که در مسیر پروژه دیگر ابزارها مانند Visio، EndeNote و ویراستار نیز آشنا بشیم. به این ترتیب با روند کار با اسناد طولانی آشنا شدم و بعد نیز به صورت جداگانه یک مدت روی روش های کار با اسناد طولانی جستجوی هایی داشتم و اطلاعاتم را تکمیل کردم.

در نهایت تصمیم گرفتم یک مجموعه ویدیویی به زبان فارسی برای کار با فایل های طولانی ورد آماده کنم تا بقیه فارسی زبانان هم بتوانند از آن بهره ببرند. و با فهمیدن این نکات ساده مشکلات کار با اسناد طولانی در نرم افزار ورد یکبار برای همیشه حل کنند. این آموزش صرفا کار با نرم افزار ورد نیست بلکه کار با ورد و دیگر نرم افزارهایی که به نوعی در هنگام نوشتن اسناد طولانی در ورد به کار می آیند، نیز می شود و کاملترین مجموعه تا حال حاضر در اینترنت تا امروز می باشد.  ما علاوه بر تجارب خود قبل از تهیه این آموزش، تمامی آموزش ها و نکات جست و گریخته موجود در اینترنت به صورت فارسی و خارجی را بررسی نموده ایم و مجموعه ای کامل و هدفمند ارائه داده ایم.

یکبار برای همیشه!

با این آموزش در نرم افزار ورد حرفه ای می شوید

 


 

 

سرفصل های فیلم آموزشی کار با اسناد طولانی ورد به زبان فارسی

Mastering Large Documents in Microsoft Word

این ویدیو پروژه محور و حدود سه ساعت و پنجاه دقیقه می­باشد و روند کار در جهت آماده سازی فایل ورد برای پایان نامه، کتاب، درس سمینار، گزارش فنی، طرح توجیهی، بیزنس پلن می باشد. در این آموزش از روش های سیستماتیک برای نگارش اساد طولانی استفاده می شود.

– تنظیمات اولیه  و ضروری نرم افزار ورد قبل از شروع

– مزیت کار با استایل­ها (style)

– لزوم یادگیری ساخت استایل(style)

– روش ساخت استایل (برای عنوان فصل، تیتر اول، تیتر دوم، تیتر سوم، تیتر چهارم و زیر نویس شکل و بالانویس جدول و شماره فرمول)

– روش شماره گذاری استایل ها و کار با مولتی لول لیست (multilevel list)

– روش اصولی نوشتن فرمول و استفاده از آن در فایل ورد و معرفی MathType برای تایپ فرمول های ریاضی(نوشتن چند فرمول و هم چنین روش فارسی نویسی فرمول و ایجاد فاصله بین فرمول ها در یک خط و …)

– روش ساخت استایل برای قسمت پیوست ها و کار با چند مولتی لول لیست در ورد (Multi level list)

– ایجاد فهرست مطالب ، فهرست شکل ها، فهرست جداول، فهرست پیوست به صورت همزمان در یک فایل(مشکل انگلیسی بودن اعداد، تنظیم میزان تورفتگی ها در قسمت فهرست، معرفی قابلیت های پیشرفته تنطیمات فهرست برای نمایش هر نوع فهرست با ویژگی دلخواه)

-روش شماره زنی صفحات(چگونه جهت شماره صفحات در صفحات فرد و زوج متفاوت باشد)

-تنطیمات مربوط به فوتر و هدر( نوشتن عنوان فصل بالای صفحات بدون استفاده از روش دستی سکشن بندی، چگونه در هدر صفحات زوج عنوان کتاب و در هدر صفحات فرد عنوان فصل مربوطه)

– استفاده از فایل قالب

-روش اصولی کپی و پیست کردن متن (به ویژه از صفحات وب) و جلوگیری از بهم پاشیدگی متن

– روش اصولی کپی و پیست کردن تصاویر، استفاده از قابلیت ورد در گرفتن عکس از صفحه(چرا در بعضی از مواقع با کلیک بر عکس قابلیت picture tools فعال نمیشود)

– معرفی ابزار ویزیو Visio برای رسم فلوچارت، چارت سازمانی، شماتیک از قطعه، کروکی، رسم تصاویر در حوزه های مختلف مهندسی (رسم مدارهای الکتریکی، تاسیسات سیالاتی و…) و نحوه ذخیره فایل و فرمت مناسب برای ذخیره فایل به گونه ای که با تغییر اندازه تصویر اندازه کیفیت عکس کم نشود.

– نحوه گذاشتن پاورقی و تنظیمات آن (چگونه شماره فارسی بنویسم، چگونه محل قرار گیری خط جداکننده را جابجا کنیم و..)

– ایجاد صفحه landscape در ورد

– قابلیت های بوک مارک (Bookmark) (به عنوان مثال چگونه در متن بنویسیم “قیمت دلار ۳۰۰۰ تومان” و بار ها آن را به کار بگیریم ولی در صورتی که تغییر کرد ان را با یک تغییر ساده در کل متن اصلاح کنیم)

– ارجاع و نحوه صحیح ارجاع به شکل ها، جدول، فرمول ها در متن و معرفی قابلیت کراس رفرنس(cross Refrences)

– چگونه متن خود را ویرایش فارسی کنیم (معرفی ابزار ویراستار و تنظیمات آن به عنوان نمونه ویراستار کدام قسمت های متن را مورد پردازش قرار ندهد، چرا ویراستار به فرمول ها که می­رسد هنگ می کند)

– روش کار به طور همزمان در دو نقطه فایل ورد

– معرفی پنل Navigation

– چگونه Section break های اضافی را پاک کنیم

– تنطیمات و ساخت استایل مخصوص برای جدول( چگونه هدر جدول فونت و رنگ و مشخصات خاص خود را داشته باشد، چگونه  ستون اول جدول فونت و رنگ مخصوص خود را داشته باشد و بتواینم آن را به تمام جدوال با یک کلیک اعمال کنم.

– معرفی ابزار ریوایز(Revise)(به چه طریقی فایل خود را برای دیگران بفرستیم و آن ها روی همان فایل نظرات خود را بگذارند، چگونه دیگران فایل را اصلاح کنند و در نهایت ما تصمیم بگیریم که کدام تغییرات را قبول و کدام را قبول نیکنیم، به چه طریقی به صورت گروهی روی یک فایل کار بکنیم به گونه ای که معلوم باشد هرتغییر مربوط به چه کسی است و مدیر گروه تصمیم بگیرد کدام ها را قبول و کدام را قبول نکند)

– روش اصولی مرجع زنی در ورد (معرفی End Note و به همراه چندین مثال برای ارائه و توضیح ، اضافه کردن مرجع فارسی، اضافه کردن مرجع از وب سایت های مجلات و روش تغییر استایل فهرست مراجع، چگونه از فایل کتابخانه در دیگر سیستم ها نیز استفاده کنیم)

– معرفی و کار با مستر داکیومنت و ساب داکیومنت Master document  , Sub document (چگونه فایل های ورد مربوط به هر فصل را جداگانه بنویسم و بعد براحتی با صرف چند دقیقه بدون بهم خوردگی به یک دیگر متصل کنیم، روش استفاده از قابلیت کراس رفرنس در مستر داکیومنت، چگونه در یک فایل ورد به شکل موجود در فایل دیگر ارجاع دهیم به صورت اتوماتیک، چگونه فایلی که در آن همه فصل ها را یکپارچه نوشته ایم  به راحتی و بدون به هم خوردگی به چند قسمت تقسیم کنیم. چگونه از شر فایل وردی که به صورت یکپارچه نوشته ایم و کار کردن با آن سخت است خلاص شویم)


چرا قیمت این قدر قیمت پایین است

واقعیت این است که قیمت این محصول بیش از پنجبرابر این قیمتی است که الان تعیین شده است. هدف ما از تعیین قیمت پایین این بود که سطح وسیع تری از جامعه  بتوانند این فایل را تهیه کنند و همه بتوانند با ورد به صورت حرفه ای کار کنند و کارهای حرفه ای ارائه کنند.  اما شرط استفاده از این قیمت پایین این هست که به تمام دوستانتان نیز این محصول را معرفی کنید تا همه بتوانیم خود را ارتقا دهیم.

ویدیوی زیر کیفیت اصلی فیلم نیست. 


چند تصویر از فیلم آموزشی